Tragor Ignác Múzeum Ars Memorandi - Memento Mori Kiállítóhely

Mobil:

A váci Tragor Ignác Múzeum célja Vác és környéke kulturális javainak, az emberi kultúra mindenkori emlékeinek, szellemi és anyagi örökségének védelme, és társadalmi hasznosítása. Az intézmény a működési engedélyében meghatározott területen és gyűjtőkör alapján gyarapítja a múlt tárgyi és szellemi dokumentumait, együttműködésben a város és a régió polgáraival. Tudományos kutató tevékenységét, a gyűjteményt őrző, rendszerező, feldolgozó és közreadó munkáját a kulturális örökség átörökítése, a helyi identitás erősítése, valamint a kulturális gazdaság fejlesztése szándékával végzi. Működése során kiemelt figyelemmel követi a társadalmi integráció és a fenntartható fejlődés alapkérdéseit.

Felbecsülhetetlen értékű kultúrtörténeti kincs került napvilágra 1994-ben Vácon, amikor a Domonkos templom helyreállítási munkálatai során a templom alatti kripta több, mint 150 évvel ezelőtt elfalazott lejáratára bukkantak az építők. A megtalált kriptában 262, többnyire jó állapotú színes, díszített koporsóban a 18. század középső harmadától kezdődően, illetve a 19. század elején elhunyt és betemetett, a különleges klímának köszönhetően jó állapotban fennmaradt, spontán mumifikálódott váci polgárok testei nyugodtak; férfiak, nők, gyermekek, mesteremberek, szerzetesek, papok, katonatisztek, hivatalnokok... Az idei Múzeumok Éjszakája tematikájának középpontjában ez a szenzációs leletegyüttes áll, abból az okból kifolyólag, hogy az 1998-ban létrehozott tárlat június 25-ére, 22 év után teljesen felújított, korszerűsített állapotban került átadásra a nagyközönségnek!